Jak fotografować Drogę Mleczną i Perseidy? Warsztaty fotograficzne dla każdego.


TERMIN WARSZTATÓW 13-15.08.2021r.
MIEJSCE: BIESZCZADY

Zapraszam Was na kolejne warsztaty z cyklu “Oblicza nocy”. Spotkamy się tym razem pod najpiękniejszym niebem w Polsce czyli w Bieszczadach! W założeniach będziemy fotografować Drogę Mleczną oraz Perseidy.

Podczas naszych spotkań kładę nacisk przede wszystkim na merytoryczne przekazanie wiedzy w komfortowych warunkach. Dlatego moje grupy warsztatowe liczą nie więcej niż 5 osób. Podczas warsztatów nauczycie się poprawnej kompozycji kadru, omówimy teorię koloru, ustawienia aparatu w konkretnych warunkach oświetleniowych, pokażę Wam jak obrabiam swoje zdjęcia, nauczę edycji zarówno w programie Lightroom jak i Photoshop, pokażę jak zwiększyć rozpiętość tonalną zdjęcia. Ważnym elementem naszych spotkań jest planowanie pleneru oraz omówienie Waszych prac. Dodatkowo dokładam wszelkich starań, abyście wrócili do domów z pięknymi kadrami, dlatego podczas warsztatów staram się odwiedzać kilka lokacji podczas świtów, zachodów słońca jak i w nocy. Nie planuję trudnych wycieczek górskich tym bardziej warsztaty dedykowane są dla wszystkich chętnych! Zapoznajcie się z ofertą tematyczną warsztatów poniżej.

Czego się nauczycie?

  • Nauczycie się jak fotografować Drogę Mleczną i Perseidy
  • Planowanie pleneru nocnego – wybór miejsca, planowanie konkretnych kadrów, przygotowania do pleneru, wybór sprzętu
  • Technik fotografowania z głowicą astrofotograficzną, ale również nauczę Was robić piękne zdjęcia Drogi Mlecznej jeśli posiadacie jedynie aparat i statyw.
  • Poprawnej kompozycji kadru
  • Jakie zastosować ustawienia w aparatach podczas fotografii krajobrazu nocnego
  • Wykorzystania filtrów fotograficznych
  • Obróbki, stackowania, retuszu plików RAW oraz tworzenie panoram w programach Lightroom i Photoshop
Kometa nad Górą Św. Anny

Plan warsztatów

13.08 piątek

15:00 -16:00 – zbiórka
16:00 – 19:00 teoria
od 20:00 do świtu  plener nocny oraz świt

14.08 sobota

10:00 – 16:00 kurs obróbki graficznej wykonanych zdjęć
od 18:00 do świtu  zachód słońca oraz plener nocny

15.08 niedziela

10:00 – omówienie wykonanych zdjęć oraz warsztatów
11:00 – zakończenie warsztatów

Q&A – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Czy zabierać statyw?

Statyw jest niezbędny podczas warsztatów – musi go posiadać każdy uczestnik. Najlepszy statyw to taki, który jest stabilny i dość ciężki – wówczas praca jest najwygodniejsza i przynosi najlepsze efekty.  Nie polecam miniaturowych statywów, ani tanich rozwiązań z supermarketów – takie statyw to ostateczność.

Co z filtrami fotograficznymi?

Jeśli nie wiecie jakie filtry będą potrzebne podczas warsztatów, to nie kupujcie żadnych. W czasie szkolenia będziemy bardzo dokładnie omawiać temat filtrów, więc wszystkiego dowiecie się na miejscu. Temat filtrów nie jest tak oczywisty i jednoznaczny, dlatego zakup na szybko filtrów przed warsztatami może okazać się niepotrzebnym wydatkiem na coś co może wcale nie być wam potrzebne. Zaprezentuję Wam  filtry, których sam używam i zademonstruję ich działanie, pokażę przykłady zdjęć robionych z zastosowaniem różnych filtrów i bez nich oraz doradzę jakie filtry kupować na samym początku, aby nie zbankrutować.

Jeśli posiadacie jakiś system filtrów, lub pojedyncze filtry, zabierzcie je ze sobą. Przede wszystkim przydadzą się filtry szare połówkowe, filtr polaryzacyjny oraz filtry szare pełne ND.

Czy muszę mieć Photoshopa?

Kurs obróbki zdjęć podczas warsztatów odbywa się w programach Lightroom i Photoshop. Zajęcia z obróbki, oprócz praktycznych wskazówek dotyczących obsługi programu i stosowanych narzędzi, mają przede wszystkim pokazać jak w szybki i prosty sposób dokonać niezbędnych korekt na zdjęciu.

Jakie obiektywy?

Najlepsze do krajobrazu nocnego będą obiektywy szerokokątne w następujących przedziałach ogniskowych : 16-35 mm

Jaki dodatkowy sprzęt zabrać ze sobą na warsztaty?

Pamiętajcie o zabraniu kart pamięci, płytek (szybkozłączek) do statywu, szmatek do przecierania soczewek, zapasowych akumulatorów i ładowarek.

KOSZT WARSZTATÓW – 500 ZŁ / os.

Cena nie zawiera: dojazdów, zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia

Zapisz się na warsztaty