Fotografia krajobrazowa poradnik – jak fotografować smartfonem?

Fotografia krajobrazowa poradnik – krajobraz należy do najczęściej wybieranych tematów fotografii, zarówno przez profesjonalistów oraz amatorów. Jednak czy zrobienie dobrego zdjęcia jest naprawdę trudne? Czy naprawdę potrzebujemy od razu profesjonalnego aparatu, filtrów i zaawansowanych umiejętności posługiwania się Photoshopem?

Jak zrobić dobre zdjęcie krajobrazowe smartfonem

Obecnie smartfony w większości przypadków oferują jednakowo tryby automatyczne, półautomatyczne, a nawet w pełni manualne. Cała zabawa rozpocznie się, gdy przejmiemy kontrole nad ustawieniami.

Zacznijmy jednak od kompozycji kadru.

Ma być prosto, więc będzie… Najprościej skomponować kadr zdjęcia w taki sposób, aby główny temat znalazł się w 1/3 lub 2/3 wysokości kadru. Dobrą taktyką jest sprawdzenie tego, co dzieje się na niebie. Jeśli mamy dynamiczną pogodę i na niebie dzieje się coś ciekawego warto pokazać go więcej dlatego dobrym wyjściem będzie kadr 1/3. W sytuacji, gdy niebo jest czyste lub w 100% zasnute chmurami można rozważyć kadr 2/3. Często w opcjach aparatu znajdziecie coś takiego jak linie siatki, to pomoże wam w dokładnej kompozycji kadru. Niebawem więcej o kompozycji kadru poczytacie na moim Blogu

kompozycja kadru w fotografii krajobrazowej

Statyw czy to dobre rozwiązanie?

W fotografii krajobrazowej statyw to podstawowe narzędzie, bez którego nie warto wychodzić w plener. Jeśli macie do dyspozycji smartfon można się obejść bez niego, jednak o wiele lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie np. z takiego statywu jak: PIXI Smart Mini. Oczywiście nie posiadając przy sobie statywu, można oprzeć smartfon o kamień, plecak lub inną zapewniającą stabilizację rzecz.

Kiedy fotografować?

Podobnie jak profesjonalni fotografowie będziecie musieli wstać albo bardzo wcześnie, albo poczekać na wieczorne światło, aby efekt był zapierający dech. Jest wiele aplikacji, które pokazują dokładny czas tzw. złotych godzin. Jest to pora dnia po wschodzie słońca oraz przed zachodem słońca. To wtedy światło staje się najkorzystniejsze do fotografii krajobrazowej. W Polsce w zależności od pory roku złota godzina trwa ok. 40 min. Aplikacje, które pomogą Wam w ustaleniu najlepszego czasu to płatna PhotoPills oraz darmowa Golden Hour.
Oczywiście warto łamać te zasady i być np. tuż przed świtem albo zostać nieco dłużej po zachodzie słońca.

PhotoPills
Aplikacja PhotoPills

Ustawienia smartfona.

– przechodzimy w tryb manualny lub PRO, warunkiem jednak jest możliwość zrobienia zdjęcia w formacie RAW. To pozwoli na szczegółową obróbkę w programie Lightroom mobile lub Snapseed.

– staramy się utrzymać jak najniższe ISO, aby wyeliminować ilość szumów, czyli zmian jasności lub koloru pikseli

– walcząc o niskie ISO często parametry ekspozycji nie pozwolą nam zrobić ostrego zdjęcia z ręki, wtedy właśnie wykorzystaj statyw lub oprzyj telefon o coś co na moment ustabilizuje obraz

– ostrość ustawiamy na obiekcie (temacie fotografii), to bardzo ważne!

– wykonujemy zdjęcie

– warto wykonać jeszcze jeden kadr w trybie automatycznym i później porównać oba zdjęcia (przecież chodzi o to, aby mieć czym się pochwalić…).

Wykonaj kilka różnych kadrów w tej samej lokacji. Zmień perspektywę. Czasami warto przybliżyć lub oddalić temat, aby fotografia stała się bardziej atrakcyjna. Kombinujcie! Tu nie ma żadnych reguł i właśnie to jest piękne.

Jak edytować zdjęcia w telefonie?

Osobiście do obróbki stosuję wspomniane wcześniej aplikacje takie jak Lightroom mobile oraz Snapseed. Zaczynam od zaimportowania zdjęcia. Pamiętajcie o tym, aby rozjaśnić Wasze ekrany, ponieważ z reguły w smartfonach włączona jest automatyczne dostosowanie jasności do otoczenia. Następnie w sekcji “Światło” pracuję nad ekspozycją, kontrastem, podświetleniami, cieniami. Przesuwam każdy z tych suwaków szukając pożądanego efektu. Przykładowo:

– Cienie – zwiększam
– Podświetlenia – zmniejszam
– Kontrast – zwiększam
– Ekspozycja – zwiększam
– Nasycenie w sekcji “Kolor” – zwiększam
– Ostrość – delikatnie zwiększam

Warto również zrobić tzw. S-kę w sekcji “Krzywe”. Następnie przechodzimy do sekcji “Kolor” i ustalamy poprawną temperaturę barw, czyli ustalamy poprawny balans bieli. Bardzo ważną sekcją jest “Selektywna” to tu macie do dyspozycji narzędzia korekcji lokalnej, czyli filtry kołowe lub gradientowe. Dzięki nim możecie rozjaśnić lub przyciemnić określone partie kadru. Możecie również lokalnie wpływać na kolory, cienie, ostrość i wiele innych szczegółów. Jest to potężne narzędzie, którym nadajecie finalny charakter zdjęcia.

fotografia krajobrazowa smartfonem poradnik

Tak wygląda bardzo podstawowa obróbka, dzięki której Wasze zdjęcia staną się naprawdę dobre. Po zakończeniu tych czynności klikamy w opcję udostępnij i zapisujemy zdjęcie w urządzeniu.

Dalsza droga Waszych fotografii zależy już jedynie od Was.
Ku dobru!