Dlaczego fotograf nie oddaje wszystkich zdjęć z sesji?

dlaczego fotograf nie oddaje wszystkich zdjęć

Fotografowanie ślubów a dokładnie reportaż ślubny to trudne zadanie, które wymaga od fotografa wykonania wielu ujęć, aby uchwycić najważniejsze chwile z dnia ślubu. Dlatego też, wiele osób zadaje sobie pytanie:

Dlaczego fotograf nie oddaje wszystkich zdjęć z sesji?

Aby lepiej zrozumieć tę kwestię, spróbujmy przeprowadzić prosty eksperyment. Weź swój telefon i zrób sobie kilkanaście zdjęć, nie przejmując się jak na nich wyglądasz. Następnie zrób 3 przemyślane zdjęcia. Zastanów się teraz, które zdjęcia najchętniej, opublikujesz w social mediach, pokażesz bliskim czy wywołasz i powiesisz na ścianie. W ogromnej większości przypadków będą to właśnie te przemyślane…

Dokładnie ta sama zasada funkcjonuje w przypadku profesjonalnej fotografii. Podczas każdego reportażu powstaje około 2000-2500 zdjęć. Nie wszystkie z nich są najwyższej jakości lub spełniają wymagania artystyczne fotografa. Dlatego też, fotograf dokonuje selekcji zdjęć, wybierając te, które najlepiej oddają jego styl i spełniają wymagania jakościowe.

Fotografowanie to sztuka, która polega na uchwyceniu chwili i stworzeniu pięknego zdjęcia. Jednak, tak jak nie każda sztuka trafia w nasze gusta, nie każde ujęcie w fotografii jest udane. Czasami z powodu nieodpowiedniego światła, nieostrych kadrów, dziwnych min czy innych przyczyn, niektóre zdjęcia po prostu nie spełniają oczekiwań.

Zdjęcia jako towar luksusowy

Fotografowie, podobnie jak Ty, kiedy robisz zdjęcia telefonem, dokonują selekcji zdjęć, usuwając te, które nie spełniają wymogów jakościowych. Selekcja zdjęć z jednego reportażu ślubnego trwa kilka godzin, a fotograf w tym czasie wybiera tylko najlepsze ujęcia, które następnie poddaje obróbce, aby uzyskać jak najlepszy efekt.

Fotografia jest towarem luksusowym
i klienci płacą za jakość a nie za ilość.

Dlaczego wybierasz konkretnego fotografa?

Fotografia to skomplikowany proces, składający się z wielu czynników. Obejmuje zarówno użycie specjalistycznego sprzętu oraz doświadczenia, które fotograf rozwija przez lata. Wszystko to składa się na finalny produkt, który otrzymuje klient.

Dlaczego wybierasz konkretnego fotografa? Z powodów takich jak zauroczenie jego stylem zdjęć, chęcią posiadania podobnych fotografii, podoba Ci się jego spojrzenie na drugiego człowieka, pozytywne opinie od znajomych, chcesz się poczuć wyjątkowo, tak jak osoby na jego zdjęciach. To wszystko jest ważniejsze niż fakt czy fotograf oddaje wszystkie zdjęcia z sesji czy nie, ponieważ to nie jest kluczowy czynnik decydujący o wyborze fotografa.

Mam nadzieję, że wyczerpałem Waszą ciekawość w temacie:

Dlaczego fotograf nie oddaje wszystkich zdjęć z sesji?

Zapraszam również do zapoznania się z moją ofertą fotografii ślubnej.